Co je to morče?

Morčata patří mezi hlodavce, do čeledi morčatovitých. Pocházejí z Jižní Ameriky, kde je již dávno před začátkem našeho letopočtu chovali jihoameričtí indiáni na maso a jako obětinu. Předkem domácích morčat bylo morče divoké (Cavia aperea). Původní barva byla tmavě hnědá až černá aguti. Divoká morčata jsou plaší noční tvorové žijící v koloniích. Vyhrabávají si podzemní nory, protože jsou častou kořistí létavých dravců.
Morče domácí se do Evropy dostalo až po objevení Ameriky španěly. Na počátku 18. století byl chov morčat rozšířen po celé Evropě, morčata tehdy byla velmi drahá a pořizovali si je bohatí lidé. Díky rychlému hlodavčím rozmnožování se brzy morčata stala z kuriozity pro bohaté běžným domácím mazlíčkem i laboratorním zvířetem.

Vzhled a stavba těla

Tvar těla morčete připomíná váleček, hlava má z profilu klínovitý tvar. Oči po stranách hlavy zajišťují široké zorné pole. Ocas morčata nemají. Oproti divokému morčeti má morče domácí širší hlavu a celkově je zavalitější. Původně měla morčata srst pouze krátkou, šlechtěním vznikly varianty dlouhosrsté, kudrnaté, zvlněné, se saténovým leskem a dokonce i morčata bez srsti. Barva srsti se pohybuje od bílé přes krémovou, žlutou, oranžovou, hnědou a černou, vyskytují se i různě strakatá morčata.
Morčata mají velmi dobrý sluch, proto by neměla bydlet v hlučných místnostech. Čich mají lepší než člověk, potravu často rozeznávají podle pachu, pachy hrají roli v rozeznávání příslušníků skupiny. Zrakem jsou schopni rozeznávat zelenou, modrou, červenou a žlutou barvu. Hmat jim zajišťují hmatové vousky po stranách tlamy.
Morče v číslech
Hmotnost: 800 – 1200g
Délka života: 5 – 10
Pohlavní dospělost: samec 8 týdnů, samice 10 týdnů
Tělesná dospělost: samec 10 – 12 týdnů, samice 12 – 14 týdnů
Pohlavní cyklus: 16 – 23 dní
Doba říje: 6 – 15 hodin
Délka březosti: 63 – 72 dní
Počet mláďat: 2 – 6
Doba kojení: 3 – 5 týdnů
Teplota: 38 – 39°C
Dechová frekvence: 69 – 104/min
Tepová frekvence: 226 – 400/min
Krevní tlak: 77/47 (sytolický/diastolický)

Kastrace

Tato operace se provádí nejen z důvodů lékařských, ale někdy i kvůli zklidnění jedince, popřípadě prostorových důvodů (je třeba samce nechat se samičkami a nestojíme o mláďata). Při kastraci je nutná celková anestezie. Po operaci je třeba morče držet o samotě, místo podestýlky použít ubrousky, hadříky nebo papírové utěrky. Rekonvalescence bývá rychlá, komplikovat ji mohou abscesy.

Problémy trávicí soustavy

Trávicí soustava morčete je stavěná na neustálý přísun potravy, pokud morče přestane dlouhodoběji (více než dva dny) přijímat potravu, může i zemřít. Proto je nechutenství morčat velký problém.Častou příčinou jsou špatně rostoucí zuby, které se neobrušují a přerůstají, takže morče nemůže jíst.
Stejně nebezpečná je zácpa, která bývá nechutenstvím doprovázena. Opačný případ je průjem. Krátkodobý průjem je způsoben chybou ve stravě, morče mělo třeba moc zeleného krmení. Spraví to pár dní jen o senu a vodě, seno obsahuje vlákninu, která trus zahustí. Pokud potíže přetrvávají, opět je to případ pro veterináře.

 

Oficiální chovatelské stanice